St. Giles CE Primary School

St. Giles Church of England (Aided) Primary School

Life at St. Giles CE Primary School Life at St. Giles CE Primary School Life at St. Giles CE Primary School Life at St. Giles CE Primary School Life at St. Giles CE Primary School Life at St. Giles CE Primary School Life at St. Giles CE Primary School Life at St. Giles CE Primary School Life at St. Giles CE Primary School Life at St. Giles CE Primary School Life at St. Giles CE Primary School

Our staff for 2020-21

Senior Leadership Team:

Headteacher/Designated Safeguarding Lead/Teaching and Learning/CPD: Matt Loader

Deputy Headteacher/Curriculum/Literacy/Pupil Premium: Jo Shackleton (Y5/6)

School Business Manager: Julie Adams

Sendco/Deputy Safeguarding Lead/Designated Teacher for LAC/Medical Conditions: Rachel Binney (Y1/2)

Health and Well-Being/Christian Distinctiveness/Phonics Lead: Katy Burgon (YR)

Teaching Staff:

YR - Mrs Fletcher (EYFS and KS1, Writing)

YR – Mrs Burgon (Phonics and Christian Distinctiveness; Community)

Y1/2 – Mrs Binney (SENDCO) / Mrs Burdett (DT)

Y1/2 – Miss Simpson (KS1 Maths and PSHE) 

Y2 - Mrs Sams (Computing)

Y3 - Miss Bufton (covering Miss Hitchcock's maternity leave - Geography)

Y3 – Mrs Piggott (Maths and Y3/4 Phase, MFL)

Y4 - Mrs Wingfield (History and SMSC)

Y4 –  Mrs Taylor (RE and Music)

Y5 - Miss May (PE)

Y5/6 - Mrs Shackleton (English and Y5/6 Phase) / Mrs Leyshon

Y6 - Miss Brownfoot (Science)

Mrs Davy (Art and Design - cover teacher in KS1)

Higher Level Teaching Assistants:

Kate French

Davina Kirkland

Suzanne Lawson

Teaching Assistants:

Courtney Baker (maternity leave - covered by Kay Trevor)

Sarah Deane

Rebecca Galloway

Michelle Green

Helen Hardaker

Alex Harper

Rebecca Humphries

Stephanie Law

Karen Morrison

Mandy O'Regan

Jill Robertson

Jade St Clair

Jacqui Thurlow

Nicole Walsh 

Louise Williams

Inclusion Mentor:

Rhea Hollis

Sports Coach:

Brandon Webster

Administrative Staff:

School Business Manager: Julie Adams

School Business Assistant: Sonia Simmonite

School Business Assistant: Kerrie Adams

Site Supervisor: Matt Ayrton

Breakfast/After School Clubs:

Rhea Hollis, Steph Law, Michelle Green, Julie Hudson, Helen Pinson 

Midday Supervisors:

Helen Pinson, Gloria Thorneloe, Terri Beard, Natalie Cattell, Michelle Green, Lisa Braiek, Jade St Clair, Jo Jackson, Katie Upton, Rebecca Grierson, Rebecca Hukin

Cleaning Staff:

Margaret Bradley, Tracy Wallis, Terri Beard, Toni Cattell

Kitchen Staff:

Lesley Staniforth, Zoe Emson, Kelly Short

Terms of use